دسترسی سریع

اخبار اداره کل بيشتر

مدیر استاندارد یزد با عضو فقهای شورای نگهبان دیدارکرد

مدیر کل اداره استاندارد استان یزد با آیت الله علی رضا اعرافی، عضو فقهای شورای نگهبان پیرامون موضوعات استاندارد،دیدار و گفتگو کرد.

مدیر استاندارد یزد با عضو فقهای شورای نگهبان دیدارکرد
تهیه و تنظیم خبر – اکبر خیرخواه 19/02 /00
مدیر کل اداره استاندارد استان یزد با آیت الله علی رضا اعرافی، عضو فقهای شورای نگهبان پیرامون موضوعات استاندارد،دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان یزد ، محمدرضا زارع بنادکوکی در ابتدای این دیدارضمن اعلام عملکرد وبرنامه های اداره کل گفت:با توجه به تراکم حدود 20 درصدی استقرارصنایع و واحدهای تولیدی در شهرستان های هم جوار میبد و اردکان، متاسفانه استاندارد استان یزد دارای اداره شهرستانی در این منطقه از استان نمی باشد.
مدیر کل اداره استاندارد استان یزدافزود: مطابق تصمیم گیری ها وسیاست های سازمان ملی استاندارد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور،چند سالی است که نمایندگی استاندارد در شهرستان میبددرقالب یک دفتر مشغول به کاراست ،منتهی با توجه به ظرفیت ها و حجم کاری وبه ویژه وجودواحدهای کثیر تولید کاشی و سرامیک وصنایع فولاد سازی در منطقه و به منظور جلو گیری از تردد به مرکز استان  و صرف وقت و هزینه ،بهتر است این نمایندگی به اداره شهرستانی ارتقاء یابد تا با قوت و اختیارات بیشتر انجام وظیفه نماید.
وی در این خصوص ادامه داد: حجم قابل توجه کارخانه های کاشی و سرامیک و فولادسازی در شهرستان های میبد و اردکان که بیش از70 درصد واحدهای این صنایع را در استان شامل می شوند، باعث شده است، تا ایجاد و احداث آزمایشگاه های مرجع کاشی و سرامیک وهمچنین آهن وفولاد در منطقه در دستور کار باشد که درصورت حمایت های مقامات و مسئولین محلی شهرستان و همچنین کمک و مساعدت دولت خدمتگزار،بزودی این طرح مفید می تواند اجرایی شود.
عضو فقهای شورای نگهبان نیزدر این دیدار گفت:امروزه واضح و مبرهن است که استاندارد مقوله جدایی از دیگر دوایر و امور دولتی، صنعتی، تجاری، اقتصادی واجتماعی نیست و در واقع در تمامی بخش ها و مواردی که برشمرده شد حضورفعال ودخالت دارد که در این مقطع از زمانه جا دارد تا تمامی دستگاه های مرتبط به یاری استاندارد آمده تا این سازمان حساس بتوانددرایجاد سلامت وایمنی هموطنان به ویژه در حوزه صنایع غذایی ،به وظایف قانونی خود به نحو احسن عمل نماید.
اعرافی افزود:اساس خلقت جهان وتمامی موجودات زنده در آن وهمچنین مبنای ادیان الهی بر استاندارد، نظم و قاعده استوار بوده است، بنابر این  ضرورت دارد تا در خصوص استاندارد سازی ، مطالعات وپژوهش های علمی بیشتری انجام شد ه و بر روی جنبه های فقهی و اخلاقی نیز تمرکز ویژه ایی صورت پذیرد چرا که نکات جذاب ومهمی در احکام دینی والهی وجود دارد که می تواند به شکل قانون و مقررات، سرلوحه اقدامات دست اندر کاران امور استاندارد کشور بوده و راهگشای آنان در حل بسیاری ازمسائل موجود باشد.
امام جمعه موقت شهرستان میبد ادامه داد:خوب است تاسازمان ملی استاندارد ایران و دوایرمرتبط استانی و ستادی، توسعه و ترویج فرهنگ استانداردکه دارای اهمیت بسیارویژه ایی می باشد را در راس امورتصمیم گیری واجرایی خود قراردهند که قطعا، از طریق طرحی جامع می توانند از کمک و همراهی مراکزی نظیر حوزه و دانشگاه،آموزش و پرورش،رسانه ملی و دیگر رسانه های نوشتاری و مجازی بهره وافی و کامل را در این زمینه، به نفع مردم فهیم استان وایران اسلامی ببرند.
رییس حوزه های علمیه کشور در پایان عرایض خود گفت :از شواهد امر پیداست که استانداردیزد با وجودکمبودهای منابع مالی و انسانی که داشته، توانسته است  تعامل و ارتباط های محکمی را با مراکز اداری استانی و ملی برقرار نماید ، که نمونه بارز آن پیگیری های ایجاد اداره استانداردشهرستان میبد، گروه پژوهشی صنایع ساختمان و فولاد و همچنین اخذ مجوزآزمایشگاه های مرجع مرتبط در استان می باشد که مراتب تقدیر و تشکر محفوظ است.